Dap Audio ZPA-6240TU(Discontinued)
Εξαντλημένο
6 Zones with separate volume control
Media player with USB and SD input
Digital Message Player built-in
Εξαντλημένο
Κωδικός προϊόντος: D6180 Κατηγορία:
Περιγραφή
The Dap Audio ZPA-6240TU is a 6 zone 100V amplifier ideal for multi zone public address systems. The amplifier has 240W of total power divided in 6x40W with separate volume controls for each zone. All outputs are protected by an overload and overheat detection system. It is equipped with a MP3 player/recorder with a USB/SD input, a FM-tuner, 4 microphone inputs and 2 line inputs for external audio sources. All inputs have volume, treble and bass controls to set the desired balance and sound quality. The ZPA-6240TU has a digital message player which can store up to 6 pre-recorded messages. These can be controlled by an external control connector or by using the dedicated PM-Six paging microphone. There are 2 dedicated paging microphones available PM-One and PM-Six. The PM-One is a regular paging microphone to do announcements for all zones while the PM-Six has the functionality to do announcements and trigger the pre-recorded audio files on the desired zones. The ZPA-6240TU works on 240VAC but also has a 24VDC input which automatically takes over when mains power shuts down in an emergency situation. These amplifiers are designed for PA systems with applications such as announcement, intercommunication, background music and broadcasting in convention-halls, shopping centers, dining rooms, auditoriums and recreation areas. These desk top amplifiers have an integrated protective circuit to withstand overload or short-circuits of output. This results in very high reliability and easy installations without extra audio processors. It is a complete range from simple amplifiers till matrix amplifiers with built-in tuner and media player.